۴ ویتامین تقویت کننده سیستم ایمنی بدن

شفقنا زندگی- سیستم ایمنی بدن یک شبکه پیچیده است که از سلولهای ایمنی تشکیل شده است و با باکتری ها و ویروس های بیماری زا مقابله می کند. برای اینکه سیستم ایمنی بدن شما در بهترین حالت کار کند، باید مواد مغذی مناسب را در رژیم غذایی خود دریافت کنید.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، ویتامین های ضروری مانند ویتامین C و روی می توانند به شما کمک کنند تا سلول های ایمنی کافی مانند آنتی بادی ها و گلبول های سفید خون تولید کنید تا سیستم ایمنی بدن شما به خوبی کار کند. برخی ویتامین ها همچنین می توانند میکروب های مضر را از بین ببرند و به شما کمک می کنند تا با سرعت بیشتری دوباره سالم شوید.

در اینجا به چهار ویتامین مورد نیاز برای حمایت از سیستم ایمنی بدن و سالم ماندن اشاره می کنیم:

ویتامین B6

بدن برای ساخت سلولهای حیاتی سیستم ایمنی بدن به ویتامین B6 نیاز دارد. به طور خاص، B6 به بدن کمک می کند تا سلول های T ، نوعی سلول ایمنی را که به از بین بردن سلول های آلوده در بدن کمک می کند و پاسخ سیستم ایمنی بدن را فعال می کند ، تولید کند.

متخصصان می گویند کمبود B6 نادر است و اکثر افراد باید بتوانند به طور طبیعی ویتامین B6 را به طور طبیعی از رژیم غذایی خود دریافت کنند. 

ویتامین سی

ویتامین C برای عملکرد ایمنی سالم ضروری است، زیرا ویتامین C می تواند به از بین بردن میکروب های مضر از جمله باکتری ها و ویروس هایی مانند سرماخوردگی و ذات الریه کمک کند. ویتامین C همچنین تولید سلولهای ایمنی حیاتی بدن از جمله گلبولهای سفید و فاگوسیتها را افزایش می دهد، سلولهایی که با جذب آنها باکتریها از بین می روند.

 ویتامین دی

طبق بررسی ملی بررسی بهداشت و تغذیه ۲۰۱۲ ، ۴۰٪ از بزرگسالان در ایالات متحده کمبود ویتامین D دارند. این یک نگرانی جدی است زیرا مطالعات نشان می دهد افراد مبتلا به کمبود ویتامین D به احتمال زیاد به عفونت های تنفسی مانند ذات الریه یا برونشیت مبتلا می شوند.

چرا که ویتامین D تعداد ماکروفاژهای بدن را افزایش می دهد، سلولهای ایمنی که به از بین بردن سلولهای مهاجم بیماری کمک می کنند. ویتامین D همچنین می تواند با کاهش تولید مواد شیمیایی موسوم به سیتوکین های التهابی، به تعادل سیستم ایمنی بدن کمک کند.

بدن هنگام قرار گرفتن در معرض اشعه ماورا بنفش، مقدار زیادی از ویتامین D را تولید می کند، بنابراین اگر در منطقه ای با نور خورشید کم زندگی می کنید، بهتر است از مکمل ویتامین D استفاده کنید. 

ویتامین  E

 ویتامین E دارای خواص آنتی اکسیدانی است، که می تواند به بدن کمک کند تا در برابر عفونت ها مقابله کند. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که به دفاع از سلول های در برابر مولکول های سمی رادیکال های آزاد کمک می کنند، که می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان و سایر بیماری ها را افزایش دهد.

بیشتر ما باید ویتامین E کافی از یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنیم و متخصصان می گویند که بدن بیشتر از مکمل ها می تواند از غذاهای غنی از ویتامین E مزایای آنتی اکسیدانی دریافت کند.

اگر مکمل ویتامین E مصرف می کنید ، اطمینان حاصل کنید که بیش از مقدار توصیه شده روزانه مصرف نکنید ، زیرا می تواند شرایطی مانند بیماری قلبی را بدتر کند.

خوردن غذاهای سالم و دریافت ویتامین های مناسب در رژیم غذایی می تواند به حمایت از سیستم ایمنی بدن کمک کند، اما این تنها بخشی از تصویر است. داشتن خواب کافی، ورزش منظم و به حداقل رساندن استرس نیز از کلیدهای سلامتی ایمنی هستند.

مصرف مکمل های ویتامین ممکن است برای دفع بیماری مفید باشد و به شما در بهبود سریعتر کمک کند، اما همیشه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید مصرف آنها برای بدن شما مناسب هستند.

منبع : شفقنا