خرید پرچم عزاداری
راهنمای خرید پرچم عزاداری

همه چیز درباره خرید پرچم عزاداری

پرچم عزاداری مذهبی یکی از انواع پرچم‌ها است که کاربرد و مصرف گوناگونی در مناسبت‌های مذهبی ایران دارد، دلیل آن را می‌توان در ریشه عقاید ، باور و گذشته این مردم دانست که با دین اسلام شکل گرفته است.
پرچم عزاداری در مراسم‌های مختلف مذهبی مانند سالروز شهادت معصومین علی‌الخصوص در ماه‌های محرم و صفر، دهه فاطمیه و مولودی‌ها شاد مانند تولد امامان و نیمه شعبان استفاده می‌شود.
در این پست شما عزیزان را در خرید پرچم عزاداری راهنمایی خواهیم کرد.

انواع پرچم عزاداری مذهبی

پرچم‌های عزاداری مذهبی در اندازه‌ها و اشکال مختلفی تولید می‌شوند. به‌طورکلی می‌توان این نوع پرچم را به پنج دسته کلی زیر تقسیم کرد:

  • اهتزاز
  • جا چوب خور
  • برج پرچم
  • سربند
  • دستی

مفهوم رنگ‌ها در پرچم عزاداری مذهبی

هریک از رنگ‌ها موجود در طبیعت دارای ویژگی‌های خاص خود هستند كه همین ویژگی‌های كاربرد آن‌ها را مشخص می‌کنند.
همچنین هر رنگ در میان ملت‌ها و جوامع مختلف، دارای مفهوم‌های متعددی متناسب با فرهنگ و عقاید و مذهب هریک از آن‌ها است. جامعه اسلامی نیز مبری از این ملت‌ها نیست و هر یک از رنگ‌ها شکل و مفهوم مرتبط با احکام الهی دین اسلام را به خود می‌گیرند. این اشکال و مفاهیم زمانی ارزش و اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند كه بخواهیم به وسیله آن‌ها معانی پرمحتوا و اهداف متعالی را به مخاطب انتقال دهیم. یکی از موضوعات مهم و غنی اسلامی واقعه عاشورا و حوادث مربوط به این واقعه عظیم است.
پرچم عزاداری مذهبی از ابزارهای مهمی برای انتقال مفهوم عزاداری به شمار می‌آیند. عناصر مختلفی تشکیل‌دهنده یک

پرچم عزاداری مذهبی هستند و یکی از مهم‌ترین آن‌ها رنگ‌های به‌کاربرده شده در آن‌هاست. رنگ‌هایی از قبیل: سیاه، قرمز، سبز، سفید و  زرد اصلی‌ترین آن‌ها هستند.

پرچم عزاداری مذهبی

  • سیاه

رنگ سیاه در اسلام نشانه مرگ، غم، اندوه و عزاداری است و شخصی كه عزادار باشد از لباس سیاه استفاده می‌کند. به همین دلیل است كه در ماه محرم اغلب مردم سیاه می‌پوشند زیرا عزادار امام حسین(ع) و شهیدان عاشورا می‌شوند. در بیرق‌های عاشورایی نیز اغلب، رنگ زمینه و اصلی سیاه است كه نشان می‌دهد برای عزای شهدای عاشوراست.
رنگ سیاه نماد حجاب و حیا نیز هست و اهل حرم امام حسین(ع) مانند “حضرت زینب(ص)” از چادرهای سیاه برای پوشش خود از نامحرم استفاده می‌کردند.

  • قرمز

این رنگ در اسلام نماد خون شهیدان است و تا زمانی كه این خون پاک نشده یعنی هنوز انتقام شهدای مظلوم از گناهکاران و ظالمان نگرفته شده است و در بیرق‌های عاشورایی نیز همین مفهوم را دارد.
در قسمت‌هایی از نقوش بیرق‌ها مانند دست بریده حضرت ابوالفضل رنگ قرمز به عنوان خون جاری شده استفاده می‌شود و حتی گاهی قرمز پیش‌زمینه بیرق به كار می‌رود. در روانشناسی رنگ‌ها قرمز به‌عنوان پرانرژیترین و شادترین رنگ‌ها به شمار می‌آید و علاوه بر آن در واقعه عاشورا سپاهیان یزید و خود “شمر” لباس قرمز بر تن داشتند و از این منظر رنگ قرمز برای مسلمانان رنگی نفرین شده در روز عاشورا محسوب می‌شود.

  • سبز

در اسلام رنگ سبز نماد آرامش و سمبل خاندان پیامبر اكرم)ص( است و كسانی كه سید هستند شال‌های سبز به دور سر یا كمر می‌بندند. امام حسین (ع) نیز لباس سبز می‌پوشیدند. در روز عاشورا نیز یاران امام لباس‌های جنگی كه پر سبزی در روی كلاهخودشان بوده به جنگ رفته‌اند. در بیرق‌های عاشورایی هم سبز نماد اهل بیت پیامبر اكرم(ص) است.

  • سفید

رنگ سفید در اسلام نماد پاكی و تقوا است. برای دفن میت از كفن سفید استفاده می‌کنند تا با جسم پاک از دنیا برود. در

واقعه‌ی عاشورا طفل شش ماهه امام به نام “علی اصغر” در قنداق سفید بود كه شهید شد. در روز عاشورا امام حسین(ع) بر روی اسب سفید پیامبر كه” ذوالجناح “نام داشت سوار بودند. در بیرق‌های عاشورایی رنگ سفید برای نشان دادن شهید و علی اصغر از رنگ سفید استفاده می‌کنند.

  • زرد

این رنگ نماد روشنایی و گرمی است. واقعه عاشورا در “صحرای كربلا” كه آفتابی سوزان و درخشان داشت اتفاق افتاد. در ظهر روز عاشورا بود كه امام حسین(ع) را به شهادت رساندند. در بیرق‌های عاشورایی از رنگ زرد برای نشان دادن زمان رخ دادن و محل عاشورا استفاده می‌شود.

اهمیت جنس پارچه برای خرید پرچم عزاداری

معمولاً جنس پرچم‌های مذهبی از ساتن است البته در پرچم مذهبی جا چوب خور از فلامنت نیز استفاده می‌شود. کیفیت پارچه ساتن تعیین کننده اصلی کیفیت پرچم است و شما می‌توانید در بازار انواع درجه‌بندی جنس پارچه پرچم مذهبی از جهت کیفیت را پیدا کنید.
لازم به ذکر است شرکت بافت ستاری تولیدکننده انواع پرچم مذهبی از جنس پارچه ساتن چین درجه یک در ایران است.