با نذری‎های جالب و خاص برای محرم بیشتر آشنا شوید
با نذری‎های جالب و خاص برای محرم بیشتر آشنا شوید

معرفی نذری‎های جالب و خاص برای محرم

یکی از فرهنگ‌های کهن و خوب نزد مردم ایران نذری و خیرات دادن است. دادن نذری یک قرار نانوشته معنوی میان انسان و پروردگار است. نذری انواع مختلفی دارد و همه افراد می‌توانند با توجه به بودجه، سلیقه و زمانی که در اختیار دارند به راحتی سهم بزرگی در این امر پسندیده داشته باشند.
اغلب مردم در ایام خاصی مثل ماه‌های محرم، صفر و رمضان اقدام به دادن نذری می‌کنند. اما چه بهتر که این سنت خوب را در  تمام طول سال و به اندازه وسع خودمان ادامه دهیم و آن را تنها به ایام خاصی محدود نکنیم. با کمی خلاقیت و پرس و جو می‌توانید نذرهای کم‌هزینه و درعین‌حال ارزشمندی داشته باشید. گاهی نیز می‌توانید کمی متفاوت‌تر از سایرین عمل کنید.
در این پست می‌خواهیم شما را با نذری‌های جالب و خاص برای محرم بیشتر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

برای خرید پلاکارد امام حسین (ع) و محرم میتوانید به فروشگاه اینترنتی بافت ستاری مراجعه کنید .

معنی نذری چیست؟

نذر در لغت به عملی گفته می‌شود که در ابتدا بر شخص واجب نبوده و هیچ تعهدی نسبت به انجام آن نداشته است، اما پس از نیت کردن به نذر ملزم بر انجام آن می‌شود و باید در زمان مشخص نذر خود را ادا کند.
نذر در ادبیات مذهبی به این معناست که کسی تصمیم بگیرد برای رضای خدا کاری را (کار خیر یا ترک گناه) انجام دهد، این عمل تا پیش از نیت به نذر مستحب بوده است، اما پس از نذر کردن بر فرد واجب می‌شود..
شاید برایتان جالب باشد که بدانید دادن نذری تنها مختص دین اسلام و مسلمانان نیست، در تمام ادیان نذر کردن وجود داشته و ارزش ویژه‌ای برای آن قائل می‌شوند. در زمان‌های قدیم در ایران، کسانی که وضع مالی بهتری داشتند در مناسبت‌های مذهبی و ملی، وعده‌های غذایی مختلفی را در میان اقشار ضعیف‌تر جامعه پخش می‌کردند که این رسم تا به امروز نیز در میان جامعه البته با اندکی تغییر باقی‌مانده است. به طور رسمی فرهنگ دادن نذری در ایران از زمان صفویه و همزمان با رسمی شدن عزاداری ماه محرم توسط شاه عباس شکل گرفته است.

نذری های جالب و خاص برای محرم

اگر می‌خواهید نذری بدهید چند پیشنهاد برای ادا کردن وجود دارد. می‌توانید غذای گرم درست کنید یا مایحتاج ضروری برای یک خانواده نیازمند را مهیا کنید. اگر به دنبال نذری جالب و خاص و یا با تعداد بیشتر هستید پیشنهادهای دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت:

  • فست فود در روز عاشورا

در میان انواع پلوخورشت‌های نذری مانند قیمه و قورمه‌سبزی، دادن فست فود مانند پیتزا، ساندویچ کالباس، الویه، فلافل و … نیز می‌تواند از نذری‌های جالب و خاص برای محرم باشد و چون این غذاها نیز در میان مردم مخصوصاً قشر جوان بسیار پرطرفدار و محبوب هست می‌تواند به تشویق و جذب آن‌ها تاثیر گذار باشد.

  • لواشک یا تنقلات سالم و بهداشتی

در شهر رشت فردی هرسال نذری عجیب و محبوبی را به کودکان می‌دهد. این نذر ترکیبی از لواشک دست‌چین(نوعی لواشک)،آب انار و مسقطی است که آن‌ها را بیشتر بین کودکان و خردسالان تقسیم می‌کند.
با الهام از این ایده شما نیز می‌توانید خوراکی‌های خوشمزه و سالمی را در میان کودکان توزیع کنید تا به این وسیله در جذب آن‌ها به هیئت و شرکت در مراسم عزاداری تأثیرگذار باشید.

 

لواشک یا تنقلات سالم و بهداشتی برای نذری های محرم

  • ماسک و اقلام بهداشتی

یکی از طرح‌های جدید که با شیوع ویروس کرونا در ماه محرم تبدیل به یک پویش ملی شده است نذر ماسک و اقلام بهداشتی است. کرونا مراسم عزاداری ماه محرم را نیز تحت تأثیر قرار داده است.
بر اساس اطلاعیه ستاد مقابله با کرونا مراسم‌های عزاداری باید با حساسیت زیاد و مراقبت‌های بهداشتی در سراسر کشور برگزار شود. با تهیه ماسک و اقلام بهداشتی می‌توانید برای هرچه ایمن برگزار شدن مراسم‌ها کمک کنید.

حرف آخر

همه افراد با هر تخصص و توان مالی که داشته باشد می‌توانند اقدام به دادن نذری کنند.
در برخی موارد دیده شده است که اهدای خون در روز عاشورا به عنوان نذری حیاتی و خدمتی ارزشمند در نظر گرفته شده است که البته بهتر است این نذری در تمام ماه‌های سال جریان داشته باشد و یا می‌توانید نذر برای ارتقای دانش یا تدریس افراد نیازمند کنید. هر شخص به‌صورت رایگان دانش و تخصص خود را در فضای مجازی یا حقیقی به‌صورت رایگان در اختیار عموم قرار داده و یا به‌صورت رایگان در مناطق محروم تدریس ‌کند.

برای خرید پرچم های مذهبی میتوانید به فروشگاه اینترنتی بافت ستاری مراجعه کنید .