شهرهایی که امام حسن عسکری از تولد تا شهادت  در آن زندگی کرده
شهرهایی که امام حسن عسکری از تولد تا شهادت  در آن زندگی کرده

بررسی شهرهایی که امام حسن عسکری از تولد تا شهادت  در آن زندگی کرده

امام حسن عسکری(ع) تقریباً تمام عمر خود را در حصر خانگی در سامرا و زیر نظر خلفای عباسی گذراند. او اجازه ارتباط با دیگران را نداشت و تقیه بر سر داشت .
زندگی دینی در زمان امامت امام عسکری(ع) نیز در رکود بود. ازآنجایی‌که ایشان اکثریت عمر خود را در حصر خانگی به سر می‌برد، بسیاری از غیر مؤمنان از این زمان استفاده کرده و سعی در گمراهی مسلمانان داشتند. او همچنان علیه کسانی که قرآن را زیر سؤال می‌بردند، صحبت می‌کرد. چنان‌که فیلسوفی به نام اسحاق کندی «تضاد القرآن» را نوشت. به‌این‌ترتیب امام در زندگی مذهبی پیروان خود تأثیر داشت. او از طریق بازدیدکنندگانی که مجاز به پذیرایی از آن‌ها بود با آن‌ها صحبت می‌کرد.
اگر می‌خواهید بیشتر با یازدهمین امام شیعیان آشنا شوید با ما همراه باشید.

برای خرید پلاکارد افقی محرم و صفر و پرچم های مذهبی میتوانید به فروشگاه اینترنتی بافت ستاری مراجعه کنید .

تولد امام حسن عسکری (ع)

بر اساس اکثر منابع، وی در مدینه به دنیا آمد، اما برخی منابع معتبر دیگر اعلام کرده اند که او در سامرا به دنیا آمده است؛ و بر اساس اکثر منابع اولیه امام حسن عسکری (ع) متولد ۱۰ ربیع الاخر ۲۳۲ هجری قمری (۶٫۱۲٫۸۴۶ میلادی) در مدینه در ۸ ربیع الاول ۲۶۰ هجری (۴٫۱٫۸۷۴) در سن ۲۸ سالگی در سامرا عراق درگذشت.
جدش پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) و پدرش امام علی الهادی دهمین امام شیعیان بود. امام حسن عسکری (ع) از اساتید اهل بیت بود. مادرش کنیز نوبه بود. مورخان در مورد نام او اختلاف نظر داشتند. برخی از آنان گفتند که نام او صالح است که طبق سنت پیشین امام هادی (ع) صحیح ترین است. برخی گفتند او را ساوسان می نامیدند. برخی گفتند که نام او حدیثه است و برخی دیگر حریبه.
امام حسن عسکری (ع) نیز دو خواهر و برادر دیگر به نام‌های محمد ابوجعفر، حسین بن علی الهادی و یک خواهر به نام عالیه یا علیه داشت. امام حسن عسکری و حسین را «السبطین» می نامیدند و به نام دو جدشان امام حسن و امام حسین (ع) نامگذاری شدند.

همسر و فرزندان امام حسن عسکری (ع)

در روایت معروف امام عسکری علیه‌السلام هرگز ازدواج نکرد و نسب آن حضرت تنها از طریق صیغه‌ای که مادر امام مهدی (عج) بود ادامه یافت.
در منابع مختلف، نام مادر امام مهدی (عج) به‌گونه‌ای متفاوت ذکرشده است. در منابع آمده است که امام عسکری (علیه‌السلام) چند خدمتکار و کنیز رومی، ترک و سیسیلی داشت; شاید این اختلاف‌نظر در مورد نام مادر حضرت مهدی (عج) به دلیل داشتن چند خدمتکار و یا برای مخفی نگه‌داشتن ولادت حضرت مهدی (عج) بوده است.
بر اساس اکثر منابع شیعه، تنها فرزند امام عسکری (ع) امام مهدی (عج) به نام «محمد» است. همچنین برخی از علمای اهل سنت مانند ابن اثیر، شبلانجی و ابن صباق مالکی از «محمد» به عنوان فرزند امام عسکری یادکرده‌اند.

همسر و فرزندان امام حسن عسکری (ع)

شهرهایی که امام حسن عسکری در آن زندگی کرده

امام حسن عسکری علیه‌السلام در سال ۲۳۳ /۸۴۷-۸۴۷ در سن یک‌سالگی به همراه پدرش به سامرا آورده شد و تا پایان عمر در آنجا زندگی کرد.
سامرا یک پادگان شهر در حدود ۶۰ مایلی شمال بغداد بود. رود فرات در وسط شهر جریان دارد و به دلیل تپه‌های اطراف، نسیم خنک منطقه را نسبت به بغداد خنک‌تر نگه می‌دارد. کلمه عسکر در زبان عربی برای ارتش به کار می‌رود. لقب امام یازدهم ما به عسکری معروف شد، کسی که تمام عمرش را در شهرک پادگانی زندگی کرد.
امام حسن عسکری (ع) بیشتر عمر خود را در سامرا گذراند و معروف است که تنها امامی بود که به حج نرفت؛ اما در عیون اخبار الرضا (ع) و کشف الغمة، حدیثی است که راوی آن می‌گوید که آن حدیث را از امام عسکری (ع) در مکه شنیده است. به‌جز این سفر به مکه، برخی منابع از سفر او به جرجان نیز خبر داده‌اند.

شهادت امام حسن عسکری (ع)

امام حسن عسکری (ع) در ۸ ربیع ۲۶۰ / اول ژانویه ۸۷۴ در زمان معتمد عباسی در سن ۲۸ سالگی به شهادت رسید. همچنین به گفته التبریسی در علم الواره، بسیاری از علمای امامیه معتقدند که امام عسکری با مسمومیت به شهادت رسید. به این حدیث متوسل می شوند که به خدا سوگند هیچ یک از ما (ائمه) نیست که کشته و شهید نشود. برخی از گزارش های تاریخی حاکی از آن است که دو خلیفه قبل از معتمد نیز به دنبال قتل امام بودند. در حدیثی آمده است که معتز عباسی به نگهبان شخصی خود دستور داد که امام را در راه کوفه به قتل برساند، اما این نقشه شکست خورد زیرا به مردم درز کرد.
بر اساس گزارشی دیگر، مهتدی عباسی نیز تصمیم گرفت امام را در زندان به شهادت برساند، اما این نقشه به دلیل پایان یافتن دوران حکومتش شکست خورد.
امام عسکری در خانه خود در سامرا مدفون است، جایی که امام هادی نیز در آن دفن شده بود. به گفته عبدالله بن خاقان (از وزیران معتمد عباسی)، هنگامی که امام عسکری به شهادت رسید، بازارها تعطیل شد و بنی هاشم، شخصیت های برجسته، دولتمردان و دیگر مردم در تشییع جنازه او شرکت کردند.

 

حرف آخر

امام حسن عسکری (ع) در مقبره‌ای که پیکر مطهر پدرش امام هادی (ع) در مسجد العسکری در سامرا، عراق در آن قرار دارد، به خاک سپرده شده است. این مکان زیارتگاهی مقدس برای شیعیان در نظر گرفته می‌شود، اگرچه انفجار بمب در ۲۲ فوریه ۲۰۰۶ بسیاری از ساختمان را ویران کرد و انفجار بمب دیگری در ۱۳ ژوئن ۲۰۰۷ دو مناره باقی‌مانده از مسجد العسکریه را ویران کرد.
اگر برای مراسم عزاداری پدر بزرگوار امام زمان (عج) به کتیبه و پرچم منقش به نام ایشان نیاز دارید می‌توانید از طریق سایت فروشگاه اینترنتی بافت ستاری اقدام به تهیه نمایید.