روش شناسایی الیاف پارچه که باید بدانید
روش شناسایی الیاف پارچه که باید بدانید

بررسی روش شناسایی الیاف پارچه

الیاف پارچه، چه طبیعی و چه مصنوعی مانند پنبه، ابریشم، ابریشم مصنوعی، پلی‌استر، پشم و غیره دارای دامنه وسیعی از کاربرد، از پوشاک گرفته تا زمینه‌های فنی هستند. از دهه گذشته الیاف جدید در حوزه نساجی در حال ظهور هستند.
اصلاحات و توسعه موارد موجود، شناسایی فیبر را دشوارتر می‌کند. روش شناسایی الیاف پارچه رایج نسبتاً آسان است زیرا دارای خواص فیزیکی و شیمیایی متنوعی هستند.
برای شناسایی الیاف پارچه انواع مختلفی از آزمایش‌ها مانند حلالیت، آزمون سوزش، آزمون رنگ‌آمیزی و تست تورم، آزمون‌های میکروسکوپی و غیره انجام می‌شود که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم و میتوانیم بهترین پلاکارد و پرچم  را تهیه کنیم .

شناسایی الیاف پارچه با تست میکروسکوپی

شناسایی الیاف با این آزمایش مطمئن‌ترین روش است و می‌توان از آن برای تشخیص الیاف استفاده کرد.
این روش آزمایش نتایج سریع و دقیقی را ارائه می‌دهد و برای شناسایی آسان است.
حتی نخ‌های حاوی انتهای الیاف نیز می‌توانند به راحتی با این روش‌ها آزمایش شوند.
مزیت عمده این روش این است که حتی اگر حجم نمونه موجود کوچک باشد، می‌توان آزمایش را انجام داد.
آزمایش‌ها نمای مقطعی و طولی الیاف را نشان می‌دهد.

به عنوان مثال، پنبه دارای نمای مقطعی از لوبیا شکل است درحالی‌که; نمای طولی لوله مارپیچی با سطح ناهموار است.

شناسایی الیاف پارچه با تست سوزاندن

این ساده‌ترین آزمایش است و فیبر با توجه به بو، باقیمانده یا نحوه نزدیک شدن فیبر به شعله شناسایی می‌شود، هر فیبر رفتار متفاوتی دارد.
در این آزمایش، یک دسته فیبر در یک انتها مشتعل می‌شود و بو، رنگ، شکل خاکستر یا مهره مشخص می‌شود.
علاوه بر این، ویژگی‌های دیگری مانند سوختن آهسته یا سریع، ذوب یا ذوب نشدن و غیره نیز مشاهده می‌شود.
به عنوان مثال، الیاف پنبه هنگام سوزاندن بوی کاغذ سوخته می‌دهد، به طور مشابه استات، ابریشم، پشم و ویسکوز بویی شبیه موهای سوخته می‌دهد. نایلون کمی شیرین و پلی‌استر مانند سرکه می‌دهد.

شناسایی الیاف پارچه با تست سوزاندن

شناسایی الیاف پارچه با تست حلالیت و تورم

تفاوت شیمیایی که بین الیاف نساجی وجود دارد، حلالیت کمک می‌کند تا آن‌ها را به روشی بهتر از ویژگی‌های سوختن متمایز کنید.

آزمایش توسط حلال‌ها زمانی بسیار مؤثر است که به‌عنوان تکنیکی برای حذف و بررسی متقاطع استفاده شود. برای دستیابی به نتایج دقیق، پارچه‌های مورد آزمایش باید تمیز شوند و مواد تکمیل کننده باید حذف شوند.
پارچه باید باز شود، نخ‌ها باز شود و الیاف تا حد امکان شل شود.
محلول قوی هیدروکسید سدیم الیاف حیوانی مانند ابریشم و پشم را از بین می‌برد. اما هنگامی‌که به مدت ۱۵ دقیقه با اسید هیدروکلریک غلیظ سرد درمان می‌شود، الیاف ابریشم حل می‌شود اما الیاف پشم حل نمی‌شود.
اسیدهای رقیق الیاف گیاهی را حل می‌کنند، برای تشخیص الیاف گیاهی می‌توان از محلول ۲% اسیدسولفوریک استفاده کرد.
الیاف پلی‌استر در متا کرزول داغ محلول هستند. الیاف پلی اکریلونیتریل در دی متیل فرمامید حل می‌شوند.
ریون استات در محلول ۵۰ درصد اسید استیک حل می‌شود اما ویسکوز تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. تمام ریون‌ها در محلول ۶۰ درصد اسید سولفوریک یا محلول غلیظ اسید هیدروکلریک حل می‌شوند.
اگر نمونه حاوی استات و نایلون در محلول ۸۰ درصد استون غوطه‌ور شود، الیاف استات حل می‌شود اما نایلون حل نمی‌شود.

اما نایلون در ۸۵ درصد اسید فرمیک یا ۹۰ درصد فنل یا متا کرزول محلول است.

با انتخاب حلال‌های مناسب می‌توان این الیاف را به راحتی از یکدیگر تشخیص داد.

مزایای تست های آزمایشگاهی شناسایی الیاف پارچه

  • شناسایی و طبقه‌بندی الیاف مورداستفاده در پارچه‌ها اطلاعات ارزشمندی در مورد کیفیت و اصالت مواد مورداستفاده در تولید به تولیدکنندگان می‌دهد. آزمایشات آزمایشگاهی فیبر الیاف طبیعی مانند پشم، ابریشم و پنبه را از الیاف مصنوعی مانند نایلون و پلی‌استر شناسایی و متمایز می‌کند.
  • آزمایش‌های آزمایشگاهی شناسایی الیاف نقص‌هایی را در منسوجات شناسایی می‌کنند که ممکن است برای چشم انسان قابل مشاهده نباشند و قبل از استفاده از مواد برای تولید، نیاز به تجزیه و تحلیل علمی دارند.
  • منسوجات باید استانداردهای بهداشتی و ایمنی سختگیرانه جهانی را رعایت کنند که حضور مواد سمی را محدود می‌کند. آزمایش‌های آزمایشگاهی شناسایی فیبر تضمین می‌کند که پارچه‌ها حاوی مقادیر بیش از حد این مواد نیستند.

حرف آخر

تعداد روش شناسایی الیاف پارچه مورداستفاده در صنعت نساجی بسیار زیاد است. شناسایی این الیاف اغلب دشوار است زیرا معمولاً تشخیص یک الیاف از دیگری صرفاً از طریق لمس یا دیدن امکان‌پذیر نیست. سایر آزمایشات باید انجام شود. هرکدام مزایا و معایبی دارند. برخی از آن‌ها آسان، سریع و نسبتاً ارزان هستند، اما اجازه نمی‌دهند بین الیافی با ویژگی‌های یکسان تمایز قائل شوند. با تمام این تفاسیر بافت ستاری به شما اطمینان می‌دهد برای محصولات خود از بهترین و مرغوب‌ترین الیاف که توسط بالاترین استاندارهای داخلی و جهانی تائید شده است بهره برده است.