علت نام‌گذاری ربیع‌الاول که باید بدانید    
علت نام‌گذاری ربیع‌الاول که باید بدانید    

علت نام‌گذاری ربیع‌الاول

ماه ربیع‌الاول در حدود سال ۴۱۲ میلادی در زمان کلیب بن مره، جد پنجم رسول خدا صلی‌الله علیه و آلِ به این نام خوانده می‌شد.
در مورد ماه ربیع‌الاول، قوم ثمود آن را «مورد» می‌دانستند و بقیه عرب آن را «آزاد» می‌نامیدند. از دیگر نام‌های معروفی که این ماه را به آن می‌شناختند، نام «خوان» است. هرگونه خیانت؛ این به این دلیل است که جنگ در آن شدت می‌گرفت و به آن‌ها خیانت می‌شد و درنتیجه آن‌ها را از زندگی و مال محروم می‌کرد.
امروز اما چرا ماه ربیع‌الاول را به این نام خوانده‌اند؟ با ما همراه باشید.
برای خرید پلاکارد اعیاد اسلامی میتوانید به فروشگاه اینترنتی بافت ستاری مراجعه کنید .

تقویم هجری قمری چیست؟

تقویم هجری در رابطه با هجرت شریف نبوی رسول اکرم صلی‌الله علیه و آلِ و سلم از مکه به مدینه به این نام نام‌گذاری شد. اولین کسی که تقویم هجری را پذیرفت، دومین خلیفه مسلمان، فاروق عمر بن الخطاب، در سال هفدهم هجری بود، پس از آن‌که صحابه بزرگوار در نام‌گذاری سال قمری با او مشورت کردند و نظرشان بر نسبت سال قمری تا واقعه هجرت پیامبر گرامی اسلام بود.
تقویم هجری قمری، تقویم اسلامی نامیده می‌شود و این یک رکورد تاریخی است که جهان اسلام در ثبت وقایع روزانه خود از آن استفاده می‌کند.
اکثر کشورهای عربی و اسلامی با تقویم هجری و میلادی باهم سروکار دارند، اما تقویم هجری برای برخی کشورها ازجمله پادشاهی عربستان سعودی و پادشاهی مراکش، تقویم رسمی است.

تعداد ماه‌های هجری و ترتیب آن‌ها

خداوند متعال در کتاب شریف خود می‌فرماید: «تعداد ماه‌ها نزد خداوند دوازده ماه در کتاب خدا در روزی که آسمان‌ها و زمین را آفرید، چهار ماه از آن حرام است». سوره توبه.
از آیه شریفه می‌آموزیم که تعداد ماه‌های سال هجری دوازده ماه است که در قرآن کریم آمده است و از دوازده ماه چهار ماه به نام ماه‌های حرام است. اعراب این ماه‌ها را با توجه به شرایط پیرامون و حوادثی که در آن می‌گذرانند مانند زمان جنگ و صلح و تغییرات اقلیمی از هوای گرم و سرد نام‌گذاری کرده‌اند.
اعراب بر تعیین آغاز هرماه با رؤیت هلال ماه تکیه می‌کردند. اگر هلال را ببینند به معنای آغاز ماه عرب است و اگر هلال ناپدید شود، نشانه آخر ماه است.
ربیع‌الاول سومین ماه سال بر اساس گاه‌شماری هجری قمری است.

علت  نام‌گذاری ربیع‌الاول چیست؟

علت  نام‌گذاری ربیع‌الاول چیست؟

یک روایات این است که اعراب غنایمی را که در ماه صفر کاشته بودند در این ماه بارور می‌کردند.
نظر دیگری نیز هست که می‌گوید: اعراب زمستان را به دو قسمت تقسیم می‌کردند که آن را دو چشمه می‌نامیدند: اولی چشمه آب و باران و دومی چشمه گیاهان; زیرا در آن پوشش گیاهی به پایان می‌رسد. درواقع اعراب دو بهار داشتند: بهار ماه‌ها و بهار روزگار. بهار ماه‌ها، دو ماه پس از صفر.
اما بهار روزگار دو چشمه است: بهار اول; فصلی است که در آن ترافل و نور می‌آید و عرب به آن می‌گویند: چشمه مرتع و دوم: فصلی است که میوه‌ها در آن محقق می‌شود و بعضی آن را بهار دوم می‌گویند.
بهار اول مانند فصل قبل دو ماه شامل بهار اول، دو ماه تابستان، دو ماه گرم،
بهار دوم، دو ماه پاییز و دو ماه زمستان است.
مهم‌ترین اتفاقی که در ربیع‌الاول رخ داده است ولادت پیامبر صلی‌الله علیه و آله است.

برای خرید پرچم های مذهبی میتوانید به فروشگاه اینترنتی بافت ستاری مراجعه کنید .