طرز تهیه شربت زعفران نذری برای ۱۰۰ نفر
طرز تهیه شربت زعفران نذری برای ۱۰۰ نفر

طرز تهیه شربت زعفران نذری

با نزدیک شده به ماه محرم و ایام عزاداری، رسم زیبا و پسندیده نذری دادن نیز رونق می‌گیرد. اگر ایام عزاداری در فصول سرد مانند پاییز و زمستان باشد پذیرایی با چای بسیار متداول‌تر است اما اگر ماه محرم در فصل گرم تابستان باشد چه نذری گواراتر از شربت و چه شربتی خوشمزه‌تر از شربت زعفران.این شربت خوش عطروطعم همیشه از پرطرفدارترین شربت‌های ماه‌ محرم و صفر بوده است. در این مقاله قصد داریم به طرز تهیه طرز تهیه شربت زعفران نذری برای ۱۰۰ نفر بپردازیم.

برای خرید بیرق  امام حسین (ع) و محرم میتوانید به فروشگاه اینترنتی بافت ستاری مراجعه کنید .

مواد لازم برای تهیه شربت زعفران نذری برای ۱۰۰ نفر

وقتی صحبت از درست کردن غذا و نوشیدنی برای تعداد نفرات بالا می‌شود توجه به میزان مواد لازم از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود چرا که در صورت استفاده بیشتر از حد معین و یا کمتر از آن طعم و رنگ دلخواه راه نخواهیم داشت.
برای تهیه شربت زعفران نذری برای ۱۰۰ نفر ، به مواد زیر نیاز دارید:

آب: ۲۰ لیتر (هر ۵ نفر یک لیتر)

شکر: ۳ کیلوگرم

زعفران: ۱۰ مثقال

گلاب: نیم لیتر

طرز تهیه شربت زعفران نذری برای ۱۰۰ نفر:

ابتدا زعفران را آسیاب کرده و دم کنید.
برای تهیه شهد شربت زعفران، آب آن را در ظرف مناسبی ریخته و  روی حرارت ملایم قرار دهید. وقتی آب به جوش آمد شکر را اضافه کنید و شکر را در اطراف ظرف هم بزنید تا شربت غلیظ شود تا شکر کاملاً در آب حل شود.
بعد از این مرحله مقداری گلاب و زعفران دم کرده و عرق بیدمشک را به شربت اضافه کنید. ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا شربت به غلظت کافی برسد و بعد از غلیظ شدن شربت را در دمای محیط قرار می‌دهیم تا خنک شود.

 

شربت شهد آماده شده را می‌توانید به دلخواه با آب مخلوط و آماده کنید. حتماً شهد باقیمانده را در ظرفی تمیز و در بسته در یخچال نگهداری کنید تا کیفیت بهتری حفظ شود.

اگر شربت باقی مانده شکر باشد، دلیل که حرارت زیاد و تبخیر سریع آب باشد. برای رفع این مشکل کمی آب جوش به شربت اضافه کنید و دوباره روی حرارت ملایم بجوشانید.

اگر شربت به اندازه کافی غلیظ نشود ممکن است کپک زده یا ترش شود. اگر بعد از چند روز متوجه شدید که شربت غلیظ نشد، قبل از کپک زدن شربت دوباره آن را بجوشانید.

 

شربت زعفران نذری برای ۱۰۰ نفر

 

مزایای شربت زعفران

مطالعات متعدد نشان می‌دهد که آنتی اکسیدان‎های موجود در زعفران می‌تواند به سلامت قلب کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و تصلب شرایین را کاهش دهد. همچنین مقادیر بالای پتاسیم و منیزیم موجود در زعفران به کاهش فشارخون بالا در افراد مبتلا کمک می‌کند.

زعفران جزو مواد غذایی گران‌قیمتی است که مزایای سلامتی بی‌شماری را به همراه دارد. از جمله این مزیت‌ها می‌توان به کاهش کلسترول و چربی خون اشاره کرده. به علاوه شربت زعفران نوعی نوشیدنی آرامش‌بخش نیز محسوب می‌شود.  شربت زعفران همچنین می‌تواند به پیشگیری از سرطان و تقویت حافظه کمک کند.

** تنها هشدار در این رابطه این است که بهتر است بیماران دیابتی و مبتلا به فشارخون از خوردن شربت شیرین زعفران خودداری کنند.

برای خرید پرچم های مذهبی میتوانید به فروشگاه اینترنتی بافت ستاری مراجعه کنید .