معرفی نذری ساده و کم هزینه در ماه محرم
معرفی نذری ساده و کم هزینه در ماه محرم

معرفی چند نذری ساده و کم هزینه در ماه محرم

رسم پسندیده نذری یکی از محبوب‌ترین سنت‌های مسلمانان به‌ویژه شیعیان ایرانی است که در مولودی‌ها یا سوگواری‌های مذهبی به ادا می‌شود. نذری، با نیت رفع مشکل، کمک به نیازمندان و برآورده شدن حاجات داده می‌شود و همچنین باعث نزدیک‌تر شدن و صمیمیت افراد جامعه به هم می‌شود.
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که تصمیم بگیرید غذای نذری بپزید، اما با یک سؤال اساسی مواجه ‌شوید: « چه چیزی برای غذای نذری بپزم ؟ »
این پست با معرفی انواع نذری ساده و کم‌هزینه به این سؤال جواب خواهد داد.

برای خرید پلاکارد امام حسین (ع) و محرم میتوانید به فروشگاه اینترنتی بافت ستاری مراجعه کنید .

انواع آش به عنوان غذای نذری ساده و کم هزینه

در مراسمات مذهبی پخت انواع آش برای پذیرائی از میهمانان و یا توزیع میان همسایه‌ها گزینه کم هزینه‌ای است.
مثلاً آش رشته و آش شله‌قلمکار از نذورات معروف و محبوب برای ماه محرم هستند. این آش‌ها از مخلوط انواع مختلف سبزی و حبوبات تهیه شده و با نعنا و پیازداغ تزیین می‌شوند. هم‌چنین آش ماش و آش گندم مخصوص شهر یزد نیز به عنوان آش‌های نذری در ایام محرم تهیه و توزیع می‌شوند.
در زیر با آش‌های معروفی که به‌عنوان غذای نذری ساده و کم هزینه در شهرهای مختلف ایران  پخته می‌شود آشنا می‌شوید:

  • آش عباسعلی (کرمانشاه)
  • شله مشهدی
  • آش بی بی سه شنبه (اراک)
  • آش سبزی (شیراز)

شیر برنج

اگر بخواهید که برای وعده‌ی صبحانه،  در ماه‌های محرم و صفر نذری دهید شیر برنج می‌تواند به عنوان غذای نذری ساده و کم هزینه گزینه مناسبی باشد. شیر برنج تنها با دو ماده شیر و برنج پخته می‌شود. برای خوشمزه شدن این نذری بهتر است که از برنج ایرانی استفاده کنید تا برنج خوب لعاب بیندازد و عطر و طعم خود را حفظ کند.
برای بهتر شدن طعم شیر برنج از هل، گلاب و دارچین استفاده می‌توان کرد.

شله زرد

شله زرد به عنوان دسر نیز می‌تواند یک گزینه‌ی عالی برای نذری ساده و کم هزینه باشد. مواد لازم برای پخت شله زرد نذری شامل برنج، زعفران و شکر است. پس از پخته و آماده شدن، شله زرد را در ظرف مناسبی ریخته و با پودر پسته، بادام و کمی دارچین تزئین می‌کنند. به این دلیل که مواد لازم جهت تهیه شله زرد کم است می‌تواند جزو نذری‌های کم‌هزینه محسوب شود اما به خاطر داشته باشید که برای خوب پخته شدن و جا افتادن زمان نیاز دارد.

 

شله زرد نذری ساده و کم هزینه

سیب زمینی آبپز با نان تازه

در روزهای تاسوعا و عاشورا صف عزاداران در جلوی هیئت سقاخانه سر بازار زرگرهای تهران خبر از پخش نذری در این مکان می‌دهد. یک نذری خوشمزه و ساده که با دیگر نذری‌ها متفاوت است چیزی نیست جز سیب زمینی آب‌پز با نان تازه.
مسئولان تهیه این نذری، هر روز صبح سیب‌زمینی‌ها را شسته و پاک می‌کنند و سپس در سبدی فلزی به شکل وارونه کف دیگ‌های بزرگ قرار داده و بر روی آن مقداری آب می‌ریزند. سپس سیب زمینی‌ها را داخل سبد می‌گذارند تا بخارپز شوند. مقداری زردچوبه به همراه نمک به سیب زمینی‌ها اضافه می‌کنند تا طعم بهتری به سیب زمینی‌ها دهد. این نوع نذری در بازار تبریز و هم‌چنین در میان هم‌وطنان آذری نیز از محبوبیت فراوانی برخوردار است.

استانبولی پلو

اگر بخواهید یک نذری ساده و کم هزینه داشته باشید استانبولی پلو گزینه بسیار مناسبی است به این دلیل که مخلوط بودن همه ترکیباتش پخت و توزیع آن را بسیار آسان می‌کند و هم‌چنین طعم و عطر بسیار مطبوعی دارد و در بین مردم تمام شهرها نیز پرطرفدار است.

حرف آخر

دادن نذری، یکی از رسوم پسندیده و پر ثواب ماه محرم است که رواج آن در این ایام بسیاری از کوچه‌ها و محله‌های شهرهای ایران را پررونق می‌کند. در ایام ماه محرم و صفر اغلب بیشتر مردم به نحوی در برگزاری این رسم پسندیده شرکت می‌کنند و در هیئت‌ها، مساجد و حتی منازل به طبخ و تهیه انواع غذا‌های نذری مشغول می‌شوند. در این مقاله به معرفی چند نذری ساده و کم هزینه پرداختیم اما پیشنهاد ما به شما عزیزان این است برای کم هزینه تر شدن و بهره‌مند شدن جمعی از لذت معنوی این امر خداپسندانه بهتر است به صورت گروهی و شراکتی اقدام به تهیه و تدارک نذری در این ایام کنید.

برای خرید پرچم های مذهبی میتوانید به فروشگاه اینترنتی بافت ستاری مراجعه کنید .